Obrazovanje

Ovonedeljna predavanja u Školici

Javni nastup, 25. novembar 2013.:

Ovonedeljni zadatak polaznika modula Javni nastup je bilo predstavljanje Srbije kroz prizmu njenih pozitivnih karakteristika. Cilj je bio što zanimljivije, pozitivnije, kreativnije i optimističnije reklamirati Srbiju; izdvojiti najbolje od onoga šta Srbija nudi, čime može privući građane drugih država.

Polaznici su se pažljivo pripremili i pre svojih individualnih nastupa iščitavali pripremljene beleške. Priprema je osnova svakog dobrog javnog govora, te se polaznici pridržavaju uputstava i saveta svojih predavača. Jedan za drugim, polaznici su istupali i zauzimali svoja mesta ispred kamere. Govori su bili interesantni i kvalitetno pripremljeni.

Prvi kolega je kao najupečatljiviju karakteristiku Srbije izdvojio njene građane i dobre očuvane osobine istih: neposrednost, srdačnost, gostoljubivost. “Iznosimo na sto i što imamo i što nemamo”, glavna stvar koju ističe a kojom uspevamo da zapanjimo posetioce. Zatim su šljiva i šljivovica našle svoju vodeću poziciju u govoru koleginice. Izlaganje je bilo ispunjeno mnogobrojnim korisnim podacima o ovom voću, festivalima i proizvodima inspirisanim njime. Izlaganje narednog polaznika je započelo  istorijskom deskripcijom Srbije: kuća na putu, rastrazana od strane Turaka, Habzburga i Nemaca, ali uprkos tome sa očuvanom kulturnom baštinom i duhom.

Spomenuto je nadaleko opevano gostoprimstvo, zbog kojeg bez kafe ne možete iz kuće izaći. Na njegovoj listi promovisanih stvari našla se i rakija, čista izvorska voda i vazduh, kao i hrana koja nije genetski modifikovana. Potom su usledila izlaganja polaznica, od kojih je prva posvetila pažnju posebnoj sorti vina pod nazivom crna otela, koja se uzgaja u Banatu već dva i po veka. Kao zanimljivost je istakla da su baš to vino ispijali putnici Titanika, dok se iz Banata izvozilo u Ameriku. Naredno izlaganje je bilo posvećeno lavandi, biljci koja uprkos umereno-kontinentalnoj klimi, a ne uobičajenoj mediteranskoj, uspešno uspeva u Srbiji. Pomenuta je i najveća plantaža u južnoj Srbiji, koja je ujedno i treća najveća plantaža u svetu, a eterično ulje sa ove plantaže najkvalitetnije u svetu sa 1,5% cveta u sebi! Poslednje izlaganje je bilo posvećeno srpskom kolu, našoj nacionalnoj igri. Koleginica je kroz zanimljivu priču o drugu koji je za svega 10 minuta uspeo da poduči drugove Marokance kolu, istakla njegov značaj kao kulturne specifičnosti i jedinstvenog blaga.

Komentari naših predavača su bili pohvalni. Istakli su da su svi izlagači bili pozitivni i optimistični u toku izlaganja. Govori su bili kvalitetno i korektno  pripremljeni. Zamerke su se odnosile na maštovitost i kreativnost, kao i na odabir srpskog brenda. Bilo je govora o uobičajenim stvarima, a očekivalo se malo više iznenađenja. Takođe, istakli su da je trebalo izlaganja emotivno podići na viši stupanj, radi privlačenja pažnje i stranaca. Trebalo je malo više poigravati se sa temom, biti ubedljiviji. U zaključku komentara su usledile pohvale da smo odlična grupa i da smo bili uobičajeno dobri.

(Polaznica modula “Javni nastup”, Andrijana Taskov)

Politička komunikacija, 26. novembar 2013.:

Na ovonedeljnom času Školice “Politička komunikacija i socijaldemokratija”  razgovarali smo o političkoj gerili i učili o marketinškoj gerili u političkim kampanjama. Politička gerila je način na koji deluju uglavnom manje političke organizacije želeći da utiču na izazivanje jakih emocija kod posmatrača. To je kampanja u kojoj se nastupa direktno, šokantno, pompezno i komprimitujuće po ostale političke partije, u sebi nosi jasne poruke, a može se upotrebljavati putem svih alata komunikacije. Marketinške gerile su jeftine i  rizične tako da se njom obično služe manje organizacije radi pribavljanja većeg broja glasova na izborima, ali vrlo često mogu da izazovu kontra-efekat tako da veće političke organizacije retko koriste ovaj vid kampanje. Takođe smo naučili bitna pravila koja se tiču bilborda, to su: veličina slova, pozicija, vidljivost i, ako je moguce veća raznolikost.

(Polaznik modula “Politička komunikacija”, Ivan Janković)

093

Savremena socijaldemokratija, 27. novembar 2013.:

Na desetom po redu času škole socijaldemokratije polaznici su imali priliku da po drugi put u ovom semestru slušaju predavanje profesora sa Fakulteta političkih nauka, Vladimira Pavićevića, na temu “Evropska unija i njene institucije”.

Prof. Pavićević je polaznicima približio istorijski razvoj EU, od Evropske zajednice za ugalj i čelik, preko Evropske ekonomske zajednice do današnjeg oblika međunarodne zajednice sa nadnacionalnim elementima– Evropske unije. Takođe, Pavićević je objašnjavao na kojim principima i pomoću čega se uređuje jedna takva zajednica, i kakvi su uslovi članstva u istoj. Kroz predavanje je protkao ono što su polaznici označili kao najvažnije– budućnost Srbije u evrointegracijskim procesima. Polaznici su se uključivali u razgovor, izdvajajući pitanja oko kojih se može polemisat. Da li je Evropska unija jedini put za Srbiju? Ima li Srbija alternativu? Zašto i da li treba da se plašimo ulaska u NATO i EU?

Pri samom kraju predavanja Pavićević je polaznike podelio u tri grupe sa različitim zadacima, da probaju da odgovore na gore navedena pitanja. Kao i uvek u žustroj raspravi, čuli smo različita mišljenja i stavove, koji treba da budu kamen temeljac daljem razmišljanju u pravcu Evropske unije.

(Polaznica modula “Savremena socijaldemokratija”, Milica Bukvić)

103

 

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *