Socijaldemokratija

Intervju sa Janom Dusikom

Na Rio+20 konferenciji, Sanja Jovanovic je razgovarala sa Janom Dusikom, izvršnim direktorom regionalne kancelarije Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP) u Evropi,  o njegovim zapažanjima o Konferenciji “Rio +20”.

Izvor: cselectionsmeter.com

Gospodine Dusik, da li je Rio +20 ispunio Vaša očekivanja?

Mislim da postoje mnogi važni ishodi konferencije, kako u završnom dokumentu tako i u rezultatu koji tek treba da bude potvrđen, ali i u smislu paralelnih događaja koji se dešavaju, bilateralnih sastanaka , prezentacija i dobrovoljnih inicijativa. Kada se sve iskombinuje, mislim da je korisna prilika, a mi ćemo morati da počnemo da primenjujemo ono što je ovde dogovoreno . Postoje važne nove uloge u oblasti zelene ekonomije na kojima UNEP mora da radi, u interfejsu naučne politike, u javnom učešću, u nizu stvari koje ćemo morati detaljnije da razradimo. Ipak, mislim da je mnogo toga na tanjiru.

Budući da dokument ne sadrži mnogo obavezujućih izjava, a kako su i neki od delegata rekli da je pitanje političke volje zemalja da odluče šta će dalje raditi, zar nije malo uznemirujuće to što zemlje nisu u obavezi da išta urade?

Nismo zaista očekivali da će biti obaveza da se zelena ekonomija koristi na određeni način. Način na koji smo radili do sada , u smislu pružanja saveta , izgradnje kapaciteta , to je nešto što nije bilo obavezno da se prati, ali je nešto što se prepoznaje kao koristan model koji zemlje mogu da izaberu.

Kako reagujete na nesrećni nadimak koji je Rio +20 dobio: Rio -20?

Svako može da komentariše na svoj način a mi nismo u poziciji da komentarišemo šta vlade odlučuju ili će odlučiti da usvoje. Postoji mnogo važnih stvari koje su rezultat Konferencije i mi ćemo raditi na njima. Naravno, bilo je ideja i ambicija raznih aktera za ambicioznijim rezultatima, ali ovo je bio rezultat multilateralnog pregovaranja sa zemljama.

Koliko će ovaj dokument uticati na UNFCCC pregovore u Kataru krajem godine?

Teško je reći, jer klima nije bila deo rasprave ili je bila marginalizovana. Ono što ja vidim kao bitno jeste da multilateralni proces nastavlja da radi. Naravno, niko nije potpuno zadovoljan rezultatom što može da znači da je rezultat izbalansiran i da su zemlje u stanju da razgovaraju i da se dogovore. Bilo je tenzije u salama za sastanke, ali atmosfera je bila prilično prijateljska i kolaborativna što pokazuje da postoji spremnost za dogovor. Ako to i dalje bude slučaj, naravno da postoje značajni izazovi kojih će biti u klimatskim pregovorima isto kao na Konferenciji, ali definitivno postoji spremnost za diskusiju i pronalazak rešenja.

Brojne NVO su potpisale deklaraciju pod nazivom “Budućnost koju ne želimo”. Mislite li da je moguće da poslednjeg dana pregovora imamo drugačiji scenario od predviđenog? Može li doći do značajnijih promena ?
Teško je predvideti, vreme će biti ograničeno , a pregovarači su se složili o tekstu. Čuli smo od nekoliko lidera da bi oni želeli da vide još jedan tekst u dokumentu, ali pitanje je da li će predsedništvo biti spremno da otvori tekst i rizikuje da sve ono o čemu je već odlučeno bude odbačeno. Mislim da neće, ali ja nisam tu da sudim.

Kakva su Vaša predviđanja i očekivanja u vezi sa unapređivanjem UNEP-a? Da li će to biti određeno  finansijskim sredstvima ili je nešto drugo u pitanju?

Postoji nekoliko potrebnih koraka. Prvi korak se odnosi na potvrdu od strane Generalne skupštine oko onoga što je ovde dogovoreno; moramo da vidimo kako će to funkcionisati u praksi u narednom periodu. Drugi element su finansije, kao što ste rekli, postoje strogi stavovi o finansiranju UNEP-a ali ćemo morati da vidimo šta će biti u stvarnosti. Treći korak je spisak funkcija na kojima UNEP treba da radi jer imamo mandat koji je širi i složeniji nego što je bio, i mi ćemo razviti pun program o tome kako da osiguramo da možemo da ispunimo mandat sa resursima koje imamo.

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *