Ženska prava

Galjardonov uticaj na rodnu ravnopravnost

02Prenosimo tekst španske novinarke i spisateljice Nurie Varele i zahvaljujemo se na prevodu našoj dragoj saradnici Miljani Micović.

U tekstu “Izveštaj analize o uticaju na normative” (Memoria de análisis de impacto normativo), koji prati Nacrt novog zakona o abortusu, ministar pravde Vlade Španije, Alberto Ruis-Galjardon navodi razloge koji opravdavaju tu reformu. U sledećem teksu, čija je autorka Nurija Varela, nailazimo na kritiku tog teksta i argumenata koje navodi Ministar pravde.

Nuria Varela je španska novinarka i spisateljica. Poznata je po svom istraživackom radu i delima o rodnoj ravnopravnosti. Sarađuje sa mnogim medijima i profesor je na raznim univerzitetima. U svojoj karijeri bila je dopisnik tokom rata u Bosni i Hercegovini, izveštavala je o izbegličkim kampovima u Pakistanu, kao i o ubistvima žena u Sjudad Huaresu (Meksiko).

Varela je bila savetnica i direktorka kabineta u Ministrastvu ravnopravnosti 2008. godine.

 

“Galjardonov uticaj na rodnu ravnopravnost”

Bio je to veliki znak pitanja: uticaj na rodnu ravnopravnost (obavezno za sve zakone) koje je Ministrarstvo pravde napisalo za Nacrt novog zakona o abortusu. Danas ga je otkrila radio stanica Kadena Ser (Cadena Ser). Prema njihovom izveštavanju, Ministrarstvo pravde je sastavilo jedan tekst koji obuhvata analizu uticaja reforme abortusa, u čijem odeljku za ekonomske efekte može doslovno da se pročita da će izazvati: “pozitivan neto prihod zbog očekivanih profita usled porasta nataliteta”. Vlada očekuje da će reforma zakona o abortusu doprineti porastu nataliteta zahvaljujući novim preprekama za prekidanje trudnoće. Međutim, ovo očekivanje da će porast nataliteta doprineti ekonomiji stavljeno je pod znak pitanja u samom dokumentu, pošto su njegovi sastavljači priznali da je “ekonomski uticaj teško merljiv” i da “ne mora da bude direktno povezan sa prihvatanjem zakona”, budući da to nije osnovni cilj ovog zakona.

U informaciji Kadene Ser se dodaje da, prema tekstu, prvi razlog koji opravdava reformu je “da broj realizovanih abortusa nije smanjen”, iako se ispostavilo da su podaci na kojima se bazira ta tvrdnja pogrešni, nisu aktualizovani. Predlog Zakona je usvojila Vlada 20. decembra i samo 2 dana kasnije, u ponedeljak 23., Ministrastvo zdravlja je objavilo na svojoj web stranici da je realan broj abortusa 2012. smanjen za 5% u odnosu na 2011. sa vazećim zakonom, donesenim od strane Vlade premijera Sapatera. Poslednji postojeći podaci govore da je broj abortusa opao, a ne porastao, sa 118.000 na 112.000.

preuzeto sa https://www.facebook.com/osezlefeminisme

preuzeto sa https://www.facebook.com/osezlefeminisme

Upravo, kada se doneo Zakon o abortusu 2010. bilo je nečega u šta smo bili sigurni u Ministrastvu ravnopravnosti, a to je da će broj aborutsa opasti, budući da je Zakon iz 2010. godine tj. vazeći zakon, već polazeći od svog imena i tipa “Zakon koji reguliše određena prava zagarantovana Ustavom, od 3. marta, Seksualno i reproduktivno zdravlje i dobrovoljan prekid trudnoce” (Ley Orgánica 2/2010, de 3 de marzo, de salud sexual y reproductiva y de la interrupción voluntaria del embarazo), govori da se usvajaju i uvažavaju sve internacionalne preporuke, tj. da se prihvata da je sve ono što je važno za smanjenje neželjenih trudnoća, dobro seksualno vaspitanje i dostupnost antikonceptivnih sredstava, koji su, pritom, sigurni i pristupačni.

 

To znaci da velike laži Galjardona što se tiče Nacrta novog zakona o abortusu jesu da važeći Zakon nije ustavni (nešto što je već razjašnjeno u izveštaju Saveta države, koji potvrđuje jednoglasno da jeste) i da odredba o rokovima[1] povećava broj abortusa, kada je očigledno da zabrana abortusa nema veze sa brojem abortusa. To znači da restriktvini zakon o zabrani jedino što postiže jeste mogućnost dovođenja u opasnost zdravlje i život žena, a ne da smanji broj abortusa.

Ali to nije sve. Prema informacijama Kadene Ser, skica o uticaju Ministrastva pravde odražava snažnu ideološku crtu koju poseduje ovaj Nacrt novog zakona o abortusu. Na primer, smatra se da ove promene utiču pozitivno na slobodu odlučivanja žena, uprkos tome što ne uzimaju u obzir psihičku opasnost po majku, čak i u slučaju žene koja nosi bolesno dete koje će umreti čim se rodi i koja hoće da abortira.

U tekstu se insistira više puta da se odstranio “eugeničan abortus” (“aborto eugenésico”), termin koji koriste asocijacije koje zastupaju pravo na život da bi opisale slučaj prekida trudnoće u slučaju bolesti fetusa. Čak i kad fetus ima deformacije koje znače da će umreti u neonatalnom periodu. Čak i u tom slucaju, žena će morati da dokaže da će brza smrt tog fetusa proizvesti ozbiljnu opasnost po njeno psihičko zdravlje. Čak ni kada se desi ta užasna okolnost ne može se aboritrati, ni uz objašnjenje da žena neće da nosi u utrobi jedan fetus koji će umreti odmah nakon rođenja.

Uz to, dokument insistira na tome da ovaj Nacrt zakona štiti slobodu odluke žene, ali stvarnost je da je primorava da pređe jedan put pun prepreka: ta žena mora da dokaže ozbiljnu opasnost po svoje zdravlje (i to mora da bude sertifikovano od strane dva različita doktora especijalste), mora da pohađa savetovanje o posledicama abortusa i da tokom 7 dana analizira i razmisili o svojoj odluci. Ne izgleda da je odluka tako “slobodna” kao što kaze reforma. Po so sada važećem Zakonu, može da se abortira, a da se ne daju nikakva objašnjenja do 14. nedelje trudnoće.

I kao vrhunac: tekst analizira uticaj na rodnu ravnopravnost reforme abortusa i iznenađujuce ocenjuje da će on biti pozitivan jer “prestaje da se smatra abortus kao pravo žene” i posto se, između ostalog, “oslanja na materinstvo”.

Mora se biti glup, ciničan i ženomrzac do besvesti da bi se tako nešto tvrdilo i to napismeno u jednom pravnom teksu koji će uticati na život žena do tačke da dovede u opasnost život mnogih od njih.

Ako je nešto dokazano ovim tekstom i nizom izjava Ministra pravde o Nacrtu, to je da Galjardon ima jako loš uticaj na rodnu ravnopravnost i da, ako Rahojeva vlada ne povuče ovaj zakon, ostaće očigledno (još više ako je moguće) prezir i neodgovornost jedne ekipe koja vlada protiv građana koji su je izabrali, protiv zadatka za koji su je izabrali i sa jednim potpunim prezirom prema zivotu i dostojanstvu zena.”

 

 


[1] Zene mogu da odluce o abortusu do 14. nedelje trudnoce.

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *